Kurtka zimowa męska w dużym rozmiarze – jaki model wybrać?

woman in brown coat and black knit cap standing on sidewalk during daytime

Kiedy nosisz duże rozmiary, wybór idealnej kurtki zimowej może nie być łatwy. Ten element garderoby w Twojej szafie musi się jednak znaleźć. Kurtki męskie zimowe zapewniają ochronę termiczną na chłodne dni i bez nich funkcjonowanie zimą na świeżym powietrzu nie jest możliwe. Jaka jest idealna kurtka zimowa XXXL? Na co powinni stawiać panowie o okrągłej sylwetce?

Męskie kurtki zimowe — na co zwracać uwagę?

Komfort termiczny i funkcjonalność to najważniejsze kwestie, które powinny mieć decydujący charakter przy wyborze męskiej kurtki zimowej. W tym kontekście ważne jest to, z czego zimowa kurtka męska została uszyta.

Kurtka na zimę powinna zapewniać dobrą ochronę przed opadami śniegu i deszczu oraz przed wiatrem. Musi gwarantować komfort cieplny, a jednocześnie pozwalać ciału oddychać. Ważna jest także ilość kieszeni i detale, takie jak stójka, kaptur, podszewka czy ściągacze w pasie i w rękawach. Nawet sposób zapięcia kurtki (na guziki lub na zamek błyskawiczny) ma znaczenie – chodzi bowiem o to, by kurtka była wygodna i dostosowana do potrzeb.

W kontekście doboru kurtki do sylwetki dużą rolę gra fason. Zimowe kurtki męskie są bardzo różnorodne – niektóre modele będą odpowiednie dla panów szczupłych i wysokich, a inne okażą się idealne dla mężczyzn z brzuszkiem i dużą rozmiarówką. Rzecz jasna styl też jest istotny. Dobrze, gdy kurtka na zimę jest nie tylko praktyczna, ale i estetyczna.

Kurtka zimowa męska a jej wypełnienie

Ocieplenie kurtek zimowych jest tym aspektem, od którego zależą właściwości izolacyjne tego rodzaju odzieży. Kurtki zimowe męskie mogą mieć różne wypełnienie. Najbardziej popularny jest puch naturalny i puch syntetyczny, choć można też trafić na modele hybrydowe oraz egzemplarze, w których komfort termiczny utrzymuje się dzięki innym materiałom – można na przykład skorzystać z wełny.

Kurtki zimowe męskie z puchem naturalnym wykorzystują przede wszystkim puch lub pierze z gęsi lub z kaczek. Takie wypełnienie ma doskonałe parametry izolacyjne. Kurtki z puchem naturalnym są ciepłe i lekkie, choć nie należą do najtańszych. Warto też pamiętać o tym, że jeśli puch zamoknie, ubranie stanie się ciężkie i dopóki nie wyschnie, nie będzie skutecznie chronić przed zimnem.

Alternatywa, czyli puch syntetyczny, ma podobne, ale nie identyczne właściwości termiczne i użytkowe co puch naturalny. Jest lekki, ale nie jest równie sprężysty. Nie wchłania wilgoci i dobrze izoluje, ale nie aż tak dobrze jak puch kaczek i gęsi.

Zimowe kurtki męskie ze sztucznym puchem, czyli z syntetycznym wypełnieniem, są dostatecznie dobrym wyborem przy większości aktywności na świeżym powietrzu – tylko gdy warunki są naprawdę ekstremalne, lepiej postawić na puch naturalny. Na co dzień kurtka zimowa z puchem z poliestrowych włókien wystarczy, choć co do zasady puch z gęsi lub kaczek ma lepsze właściwości.

Męskie kurtki zimowe – materiały na okrycie wierzchnie

Samo wypełnienie to za mało, aby kurtka zimowa męska spełniała swoją funkcję. Konieczny jest jeszcze odpowiedni materiał wierzchni. Dobrze, aby był wodoodporny i wiatroszczelny. Dzięki niemu kurtka będzie dobrze sprawdzać się przy niskich temperaturach w śnieżne lub deszczowe mroźne, zimowe dni.

Na wierzchnie okrycie kurtek zimowych bardzo często stosuje się włókna poliestrowe, poliamidowe oraz nylonowe. Zapewniają dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie są wytrzymałe i zatrzymują ciepło wewnątrz. Zdarza się, że aby pod kurtką ciało lepiej oddychało, a także by odprowadzać wilgoć, stosuje się materiały zawierające zarówno włókna sztuczne, jak i naturalne. Wiele tu zależy jednak od charakteru kurtki na zimę.

Kurtki zimowe męskie – puchowe, czy parki? A może pikowane?

Na rynku jest mnóstwo modeli kurtek zimowych. Najpopularniejsze i najmodniejsze kurtki zimowe męskie to zdecydowanie kurtki puchowe, parki oraz kurtki pikowane. Rodzajów kurtek na zimę jest oczywiście więcej. W tym okresie można też nosić budrysówki, bomberki, ramoneski, kurtki zamszowe, kurtki skórzane, kurtki softshellowe. Na uwagę zasługują płaszcze, które również są chętnie wybierane przez mężczyzn ze względu na ich elegancki charakter.

Wybór kurtki powinien być uzależniony przede wszystkim od preferencji co do stylu, a także walorów użytkowych i aktualnej aury. Eleganckiej bosmanki nie założymy wszak na zimowy trekking w górach, a z kolei grube, ciepłe kurtki puchowe niekoniecznie będą odpowiednie na rodzinne uroczystości. Świetnie za to sprawdzą się podczas dużego mrozu czy śnieżycy.

Każda z tych kurtek w wersji zimowej powinna być odpowiednia na tę najchłodniejszą porę roku, zapewniając przy tym estetyczny wygląd. Nawet współczesne kurtki puchowe mają bardziej elegancki krój w porównaniu z modelami sprzed lat. Szczególnie należy tu wyróżnić puchowe kurtki pikowane, których przeszycia pozwalają lepiej modelować sylwetkę i można w nich wyglądać stylowo.

Modowym hitem są parki, czyli kurtki z kapturami wywodzące się z noszonej przez Eskimosów odzieży (stąd zresztą ich druga nazwa – anorak). Wybór rodzaju kurtki zimowej to jednak bardzo indywidualna kwestia.

Modne kurtki zimowe męskie – co dla noszących duże rozmiary?

A co, gdy ktoś nosi duże rozmiary? Czy też może liczyć na szeroki wybór i modne kurtki zimowe męskie? Jak się okazuje – tak. Jest wiele sklepów specjalistycznych, które oferują atrakcyjne modele na zimę w ponadstandardowych wielkościach. Bez trudu można znaleźć kurtki męskie duże rozmiary 7XL, 8XL czy 9XL, nie mówiąc o odzieży oznaczonej rozmiarówką 2XL, 3XL, 4XL, 5XL lub 6XL.

Jaka kurtka zimowa męska dla pana z brzuszkiem będzie najlepsza? Wszystko zależy tu od indywidualnego kształtu sylwetki oraz preferencji kupującego. Dla niektórych panów lepsza będzie parka, a inni powinni stawiać na eleganckie płaszcze. Z pewnością facet z nadwagą musi uważać na puchówki, ale te ciepłe kurtki też mogą być przez nich noszone. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, czy dany model nie zaburza proporcji. Jeśli optycznie dana kurtka zimowa pogrubia pana z nadwagą, lepiej zdecydować się na inny rodzaj okrycia wierzchniego na przykład parki czy kurtki pikowane z ociepleniem.

Z kapturem czy bez – komfortowe męskie kurtki zimowe

Na kwestię kaptura nie każdy zwraca uwagę, ale ma to pewne znaczenie dla komfortu noszącego. Zarówno zimowa kurtka z kapturem, jak i model bez kaptura, to dobre rozwiązania. Wiele zależy jednak od potrzeb i oczekiwań. Przed zakupem trzeba rozważyć zalety i wady obu opcji.

Kurtka z kapturem to lepsze rozwiązanie dla tych osób, które cenią sobie ochronę przed chłodem i warunkami atmosferycznymi. Kaptury świetnie pasują do sportowej stylistyki, ale niezbyt dobrze komponują się ze stylizacjami eleganckimi. Warto wziąć pod uwagę, że kaptur czasem może przeszkadzać – choćby w sytuacji, gdy chcemy się o coś oprzeć. Nie zaszkodzi zatem, aby była możliwość jego odpięcia. No i dobrze też, aby był on regulowany, na przykład wyposażony w ściągacze.

Decydując się na męską kurtkę zimową bez kaptura, skazujemy się automatycznie na noszenie czapki. Jednocześnie takie rozwiązanie jest bardziej eleganckie i uniwersalne. Co ważne, nie wszystkie rodzaje kurtek zimowych mają kaptur. Puchowe kurtki zimowe męskie mogą go mieć, ale nie muszą. Z kolei w przypadku parki można uznać, że jest to standard (do tego często w parze z futerkiem). Alternatywą dla kaptura może być wysoka stójka czy kołnierz. Co prawda to rozwiązanie nie ochroni głowy przed chłodem, ale szyję już tak.

Nie tylko w kolorach ziemi, czyli jaki kolor kurtki męskiej na zimę wybrać?

Jest też kwestia koloru kurtki zimowej. Panowie z brzuszkiem powinni pamiętać o modowych zasadach, które ich dotyczą (powinni chociażby z ostrożnością podchodzić do żywszych kolorów takich jak pomarańczowy czy żółty), ale w gruncie rzeczy nosząc duże rozmiary można nosić to samo, co osoby o bardziej standardowej sylwetce.

Kolory zimowych kurtek są zresztą dość stonowane, utrzymane w tonacji kolorów ziemi – od brązów, przez zielenie, po szarości czy modele w kolorze czarnym. Popularne są także kurtki granatowe. Te ciemniejsze barwy często zapewniają efekt wyszczuplający, więc warto je brać pod uwagę.

Kurtkom w jaśniejszych kolorach też można jednak dać szansę. Ważniejszy niż kolor jest bowiem krój kurtki i to, czy nie zaburza ona proporcji i sylwetki. Jeśli pod tym względem kurtka zimowa pasuje, stylowy mężczyzna z nadwagą nie musi się krępować i może postawić na model o jaśniejszych lub żywszych barwach.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *